Advert
Advert
Advert

'Ankara, Rusya'nın anayasa taslağını reddetti'

Ankara'da kurulan müzakere masasında Türk ve muhalif yetkililerin, Rusya'nın anayasa taslağını ele almayı reddettiği belirtiliyor.

'Ankara, Rusya'nın anayasa taslağını reddetti'
Advert

Kazakistan'da 23-24 Ocak'taki Suriye görüşmelerinden çıkan ateşkesi izleme-denetleme mekanizması dün Astana'da bir araya geldi.

Kazakistan Silahlı Kuvvetleri Askeri Müzesi'ndeki görüşmelere Türk, Rus, İranlı yetkililerin yanı sıra BM temsilcileri ve ilk kez Ürdün'den de yetkililer katıldı. BM toplantının başarılı geçtiğini duyurdu.

RUS HEYETTEN AÇIKLAMA

Zirveye katılan Rus heyetin başkanı Stanislav Gadcimogamedov, ateşkesin sağlanması, etkin bir şekilde izlenmesi ve kontrolünün sağlanması mekanizmalarının yanı sıra provokasyonların önüne geçilmesi konularının da tartışıldığını söyledi.

Karşılıklı güvenin sağlanması ve insani yardımların ulaştırılması için tedbirlerin de ele alındığını kaydeden Gadcimogamedov “Heyetler işbirliğine devam etmeye hazır olduğunu yinelediler” diye konuştu.

"ANAYASA TASLAĞI REDDEDİLDİ"

Suriyeli muhalifler ise Astana'daki görüşme öncesi Ankara'da Türk ve Rus yetkililerle bir araya geldi. Al Jazeera'ye konuşan bir Türk yetkili, toplantılarda Türkiye ve muhaliflerin Rusya'nın önerdiği anayasa teklifini ele almayı reddettiğini söyledi. Türk kaynak “Geleceğin Suriye'sinde uygulanacak idari sistemi şimdiden masaya yatırmak, yeni anayasayı, öz yönetimi ya da federalizmi tartışmak, tek taraflı hareket etmek isteyenlerin amaçlarına hizmet edebilir” dedi. Ayrıca silahlı muhalif grupların temsilcileri, toplantıda Rusya'dan ateşkesin garantörü olarak rejimin ve milislerinin anlaşmaya bağlılığını sağlamasını istedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
FED: Yakın zamanda faiz artışı yapılabilir
FED: Yakın zamanda faiz artışı yapılabilir
Mersin'de Bylock'u 7 asker adliyeye sevk edildi
Mersin'de Bylock'u 7 asker adliyeye sevk edildi